Ennyire egyben és tisztán még nem láttam szivárványt. Olyan monumentális volt és furcsa a szemnek. Valószínűleg ezért álltak meg sokan és fényképezték telefonnal, fényképezőgéppel. Egyébként az előzmény is érdekes volt, mert mielőtt elindultam volna már furcsa volt, hogy az egész lakás vörös fényben úszott, ahogy a lemenő nap bevilágította a szobákat. Ez is ritka volt, de néha előfordul. Kinézve az ablakon látszott, hogy nagyon borús az ég, de a lenyugvó nap pont még bevilágított a felhők alá.
A szivárványt én is lefotóztam és azt kell, hogy mondjam ezért jó, hogy a telefonba okos emberek beletették a fényképezőt, hiszen ha ez nincs, akkor valószínűleg, nem tudtam volna elkészíteni a lenti képet.
Telefon mindig kéznél van. Először megpróbáltam csak simán lefotózni, de persze nem fogta be a teljes látómezőt. Csak sok darabból tudtam fényképezni az egészet (25 kép :-), hogy aztán az iPhoneon az AutoStitch program pik-pakk (10 percig számolta :-) összerakja nekem egy nagy képpé. Egyébként, akinek van iPhoneja, annak nagyon ajánlom ezt a programot, mert panorámaképeket és ilyen nagy látószögű képeket lehet vele kreálni. Nem hiába van már hónapok óta benne a top 50 fizetős programban (600 Ft körüli).
Ez a végeredmény, rákattintva a képre kinagyítódik. Tényleg ilyen borús, pirosas-narancsos volt az egész ég.
Egy kis videót is csináltam belőle:
És az AutoStich így rakja össze, amit aztán meg is vág, ha kell csak a hasznos területet mutatva.
Egy kis adalék, ha már vöröses, narancsos naplementéről beszélünk:
Miért vörös a naplemente és napfelkelte?
Hajnalban és este, amikor a nap a látóhatárhoz közeledik, kisebb szögben lép be a légkörbe és így mire a szemünkhöz ér, sokkal hosszabb utat tesz meg. Az út során mivel ez hosszabb a magasan járó naphoz képest, több kék szín szóródik szét a nap fehér színéből és a vörös szín az, ami jobban elér hozzánk. Vagy valami ilyesmi, de a lényeg a fény színeinek különböző szóródása a légkörben.
Akkor gondolom az is jó lenne tudni, hogy miért kék az ég?
Ez azért van, mert bár maga a levegő teljesen átlátszó, de a benne lévő apró porrészecskék és vízpára befolyásolják a szemünkhöz tartó fény útját. Maga a nap fénye fehér, ami tartalmazza a szivárvány összes színét. (Általános iskola, fizikaóra, fizikatanár, prizma, napfény a falon sokszínű, gyerekfej csodálkozik.) Ebben a fehér fényben lévő színek mindegyike a többihez képest többször vagy kevesebbszer szóródik. És ilyenkor a kék szín jut el jobban hozzánk.
Ha mégse, akkor helyesbítsen valaki, de csak akkor, hogyha pontosit is, az nem elég, ha csak annyit ír, hogy nem így van :-)